Novinky

MASOPUST 13. února 2021
14.01. 2021
Bude Masopust? Či nás čeká od dalších radovánek půst!?
 
Sisi na titulní straně
06.10. 2020
Premiéra nevšední komedie Jakuba Hojky "SISI NA TITULNÍ STRANĚ" je odložena na příznivější dobu. :-)
 

Festivalové dění v Chaberském dvoře

Březen bývá v Chabrech divadelní. Nejinak tomu bylo i letos. Již 7. ročník mezi diváky i soubory oblíbeného festivalu ochotnických divadel slavnostně otevřel herec, režisér a fotograf Ondřej Kepka. Pan Kepka je velkým fanouškem amatérského divadla a nám bylo skutečnou ctí se s ním setkat, představit ho divákům a sdílet s ním festivalovou atmosféru. 

Prvním souborem, který v rámci festivalu vstoupil na divadelní prkna, bylo Divadlo AKORÁT s kusem PRAg. Pygmalion, které předvedlo klasickou hru v modernějším kabátě zasazenou do současnosti. Následovaly Mimořádné události v nastudování souboru OLDstars, umělecké skupiny, ve velice moderním a svižném zpracování. Do dne uzávěrky tohoto čísla Zpravodaje jsme měli možnost zhlédnout i pohádku Malenka na motivy Hanse Christiana Andersena ve zpracování Ilegumovy divadelní společnosti, příběhu holčičky, která se sama vydala do světa, potkala spoustu zvířátek a zažila různá napínavá dobrodružství a vše dobře dopadlo. O druhé polovině festivalu a letošním vítězi ceny divácké oblíbenosti vás budeme informovat v dalším čísle Zpravodaje.

Jsme rádi, že festival našel své stálé místo v kalendáři našich věrných diváků a těšíme se na dalších nejen festivalových představeních na viděnou.

Žijte s námi naše divadlo!

Za DIVOCH Ivana Fára

Ohlédnutí za chaberským festivalem

Letošní festival ochotnických divadel je za námi a tak shrňme jeho druhou část, jež se do uzávěrky dubnového Zpravodaje nevešla. Premiérově se na chaberském jevišti představili ochotníci z Nelahozevsi s Churchillovým Natěračem. I letos do Chaber zavítalo havlíčkobrodské Adivadlo, tentokrát s hrou francouzských autorů P. Palmade a Ch. Duthurona Na útěku. Chaberský spolek Divoch–Divadelní ochotníci chaberští představil svou letošní novinku - hru J. Břehového Sborovna, odehrávající se v prostředí středního odborného učiliště technologie masa. Čestné uznání si letos odnesla Ilegumova divadelní společnost za loutkovou pohádku O Malence.

Nesporným vrcholem festivalu a vítězem letošní divácké ceny pak bylo představení uměleckého souboru KUK! Zpátečníci Praha, kteří do Chaber přijeli s vlastní adaptací románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch s názvem Gerta S. Na pozadí osudu brněnských Němců na konci 2. světové války a jejich odsunu z Československa staví hra diváka před dodnes ne zcela uzavřenou otázku kolektivní viny.

Konkrétní historickou událostí, o kterou se námět románu i hry opírá, je známý odsun brněnských Němců, historiky označovaný jako Brněnský pochod smrti. Gerta je jako dcera Němce, sympatizujícího s nacisty, a české matky, zařazena i se svou malou dcerkou do odsunu. Shodou okolností není nakonec do Rakouska odsunuta, ale po počátečním pobytu na statku v Perné se vrací do rodného Brna. Do města, které nepoznává, které už není tím předválečným Brnem, a kde jako poloviční Němka žije a dožije v nuzných podmínkách a společenské izolaci. 

Vedle výstižné adaptace, výborného režijního vedení a hereckých výkonů, zejména ústřední Gerty, překvapilo a zaujalo především scénické ztvárnění – děj se odehrává v hledišti mezi diváky, rozsazenými po obou stranách imaginárního mola, na němž defilují všechny hrající postavy, navíc z obou protilehlých stran. Ještě víc nás ale (mile) překvapilo, že téma hry si v tomto případě našli a prosadili sami herci. Vzhledem k tomu, že všem hercům je kolem 18 let (!), je snad šance, že téma bude jejich generací z odstupu mnoha desetiletí od oněch událostí časem znovu hlouběji reflektováno a snad jednou i definitivně uzavřeno. 

Pokud vás letošní ročník festivalu zaujal a potěšil, jsme tomu rádi, a už teď se spolu s vámi těšíme, co přinese ten příští! 

Hana Pištorová

Divoch – Divadelní ochotníci chaberští

           

 

 

 

Naši sponzoři

Dolní Chabry Vinný sklep Chabry NemoDiving - škola potápění Kavárna Pod pavlačí Renovace tonerových kazet 

design & developed by trom © Divoch 2015